Az öntözéshiányos zöldségeskertről
Sok-sok dolog történt ősszel, mondhatni fejlesztések meg újítások, zöldfelület-növelés, ilyesmi. A nyár mindig elszalad, és amíg kisebb gyerekek lesznek otthon, addig gondolom a forgatókönyv marad ez, hogy tavasszal megteszek minden tőlem telhetőt, és nyáron nem nyúlok a kerthez, egyedül a zöldségeket szedjük naponta. Az ilyen élethelyzetek ugyanakkor sok-sok érdekességet tanítanak, például idén sehogy sem győztük a csepegtető öntözéshez szükséges csöveket behelyezni a zöldségágyásokba. A tavalyi év téglázással telt, leraktuk a járdákat és az ágyásszegélyeket, majd ránktört a nyár, és én lóhalálában teleültettem azt a ronda, kavicsos, kopár földet. Akkor slággal öntöztem hébe-hóba, és örültem, hogy minden él és terem. Idén már nagyjából mindenhonnan kiszedtem a földből, ami nem odavaló (kő, szemét), és galamb- meg tyúktrágyával elkevert komposztot szórtam ki kb a kert 1/3-ára, folyamatosan ültettem ezt-azt, és a csöveket ugye egyéb teendőink fontosabbnak tekintése miatt nem tettük ki.
Saláták az október végi napfényben Mexikó filterrel
Jött a nyár és a 0-24 órás családi élet, a zöldségest pedig idén úgy döntöttem, nem fogom egyáltalán öntözni, kíváncsi voltam, mi történik majd. És tulajdonképpen semmi sem történt. A nyár elején még voltak esők, aztán hetekig semmi, de ettől még a kert élt és termett. A száraz időszaknak nagyjából a felénél nyaralni mentünk, és akkor apukám önszorgalomból eljött, és öntözött pár alkalommal, ezzel módosítva az eredményeimet, de hát nem valami szaklapnak készítettem tudományos kutatást, úgyhogy nincs semmi baj, a blog az életről szól, és az élet ilyen szép tekervényes.
A kukorica, a bokorbab és néhány tő paprika kivételével minden növénynek volt valamilyen takaró a tövénél: vagy komposzt, vagy mulcsnak odadobált gyomok, levelek, vagy egyéb növények, pl. a paradicsomokat minden éven alacsonyabb növények közé ültetem, idén csillagtökök, céklák meg bazsalikomok töltötték ki az ágyást, és ebbe ültettem bele a paradicsomot. Mivel az úgyis felfelé növekszik, és folyamatosan kopaszítom fel a szárát, ahogy szedem a termést, és tördelem le a leveleit, nem zavarják egymást az 'aljnövényzettel'.
Gondolom a kukorica, a bab és a paprika is nagyobb és több termést hozott volna, ha rendszeresen kapnak vizet, vagy leglább van komposzt vagy valamilyen mulcs a talajon, de a többi zöldség jól elvolt, a termésen nem látszott meg az öntözés hiánya/csökkentése. Az idei év kudarca a bab: a futóbabok egyáltalán nem keltek ki, pedig több fajtát is ültettem (felmerül a kérdés, eszik-e a lótetű babot). A bokorbabok, amiket száraz-, fejteni való babnak ültettem a kukoricák köré, olyan mértékben hiányolták a vizet, hogy csak kicsi, összeaszott babszemeket hoztak. Többször nem gyalázom meg őket ennyire. A paprika jópofa volt idén. Amit a komposztos részbe ültettem, az élvezte a jó környezetet, és csak nyomta a leveleket meg a hajtásokat, de teremni nem akaródzott neki (nitrogéndús a csirketrágyás komposzt?!), ami meg a puszta földbe került, kínlódott a nyár kétharmadában, és nyár végén meg ősszel (még most is!) csak terem és terem gyönyörűen.
Itt becsúszik az előtérbe a cső, amire a csepegtető csövet kellett volna rákötni
Az uborka meg a cukkini egész nyáron hozta a terméseket (uborkát egyszer ültettem még a nyáron, hogy folyamatosan legyen mit enni, ültetéskor azért megöntöztem), a bazsalikom, ami az előző években kicsi, keményebb leveleket növesztett, idén egy-két öntözéssel ugyan, de vastag réteg komposzttal a talaj tetején nagy, zsenge leveleket hozott folyamatosan egészen mostanáig (második jel arra, hogy nitrogéndús a komposzt). A tök is a nap végére lógatta a leveleit, de másnap reggelre mindig magához tért, és termett is eleget. Idén szándékosan olyan fajtákat ültettem, amik kicsi, kb. 15 cm átmérőjű tököket teremnek, nem tudom, hogy ha valamilyen nagyobb sütőtök fajtával játszom el mindezt, változik-e az eredmény. Valamint a tökök vastagon mulcsozva voltak, akárhányhányszor a kezem ügyébe akadt valami levél vagy gyom, az mindig ment a tök alá. Épp tegnap ültettem fokhagymát arra a helyre, és mikor elhúztam a mulcsot, gyönyörű, nedves, morzsalékos talajt találtam alatta.
Volt azért egy kivételesen öntözött növényem, aminek a kedvéért párszor odavittem a locsolókannát. Idén ültettem először édeskrumplit, ráadásul a palántáim közül csak egy maradt életben, szóval fontos volt, hogy ha már ennyit szöszöltem velük, és csak egy maradt, akkor az kapjon meg minden tőlem telhető gondoskodást, szóval azt párszor megöntöttem - ez volt a minden tőlem telhető gondoskodás :)
Ez pedig A Termés
Hát, így történt, hogy elmeséltem, mi volt a zöldségeskertben a nyáron, ahelyett, hogy beszámoltam volna arról, amiket ősszel alkottam.